Curatorial Projects

2015
'Pierre Huyghe: TarraWarra International', TarraWarra Museum of Art, Healesville, Australia co-curated with Victoria Lynn

2012
'Acoustic Ecologies', co-curated with Nella Themelios for Audio Architecture, Hamer Hall, July 2012
'Australia vs Korea: Dance Battle 2012', co-curated with Ross Gibson, Soojung Yi, Cecelia Cmielewski in collaboration with Fed Square (Melbourne), Art Center Nabi (Seoul) and Northbridge Piazza (Perth)

2011
HELLO PROJECT, co-curated for 'Large Screens and the Transnational Public Sphere', ARC-funded project with University of Melbourne, Federation Square, Art Center Nabi (Seoul)

2010
'Killing Time: Christopher Koller Video Retrospective', KINGS ARI, Melbourne, October 2010
'The Sound Playground: Ros Bandt and Albert Mishriki, Rod Cooper, Emma Lashmar and Rowan McNaught', co-curated by Amelia Douglas and Nella Themelios. Presented by Bus Projects, Craft Victoria and fortyfivedownstairs for Liquid Architecture Festival of Sound Arts, July 2010

2009
'Found Sound: The Experimental Instrument Project', six month series of events co-curated by Albert Mishriki and Amelia Douglas, Guildford Lane Gallery and Tape Projects, Melbourne, Jan-June 2009. Featuring work by Snawklor, David Nelson (Slave Pianos), Joe Talia, Dale Gorfinkel, Ross Manning, Rod Cooper, Pia Van Gelder, Ros Bandt, Albert Mishriki, Benjamin Kolaitis, Dylan Martorell and James Hullick www.foundsoundproject.blogspot.com

2008-2009
Assistant Curator, Australian Centre for the Moving Image, Melbourne, Australia, www.acmi.net.au

2005
'Blender: Stelarc and Nina Sellars', co-curated by Amelia Douglas and Kristen Conden for Teknikunst Festival, The Meat Market, Melbourne http://stelarc.org/?catID=20245
'Glory Box: Lucy Dyson, Lori-Jean Kirk, Karla Pringle and Jessie Angwin', George Paton Gallery, University of Melbourne, 2005

2004
'UMPA Art Prize', George Paton Gallery, University of Melbourne, 2004

2003
'Uninhabitation', co-curated with Dave Macleod, site-specific group show at 191 Gore St, Fitzroy, 2003

2002
Co-curator, short film program, Festival de Tasmanie, Launceston

2001
Visual arts curator, Folk Rhythm and Life Festival, Eldorado Victoria

1999-2001
'The Cutting Room', co-curated with Drew Roberts, Albert Mishriki, Karla Pringle and Dave MacLeod, regular program of super-8 loops, video art, music, short films, site-specific installations and performance, various locations, Melbourne